Jump to content

L tablice za motor i polaganje za A kategoriju


Recommended Posts

Drugari, ima li neko od vas uredno registrovan motor ( A kategorija ), ko bi bio drug da mi izda ovlašćenje kako bih mogao da uzmem L tablice? :mrgreen:

Pitao sam već par drugara, ali čik pogodite - već su bukirani sa L tablama od drugih ortaka. Opasna je navala izgleda.

Bitno mi je da tablice izvadim što pre ( pre 10. decembra po mogućstvu tad bi valjda trebalo novi ZOBS da krene ), kako bih izbegao nove A kategorije i nova pravila polaganja itd itd.

Elem, planirao sam da kupim motor i krenem sa obukom letos, ali nikako se nisam organizovao ( finansijsko - vremenski momenat, kao i uvek ), tako da će stvarna obuka sačekati proleće, a mene ubediše da ako izvadim L table pre stupanja na snagu novog ZOBSA, mogu da polažem po starom zakonu i dobijem regularno dozvolu za A. Da li je ovo tačno uopšte, da li neko ima proverenu informaciju?

Hvala!

Link to comment
Share on other sites

Ajd' da ti ja kazem neke informacije koje sam malocas saznao posto sam i ja u istoj prici. Kako su mi rekli, po starom sistemu ce moci do marta (ili aprila) da se polaze. Lekarsko uverenje, 8000 din uplata. 40 casova. Testovi 2500 dinara i voznja 2500 dinara. Posto sam sada u guzvi i imam puno obaveza posle NG cu to uknjiziti da bi mogli da mi pocnu casovi da se odbrojavaju (suncani dani), posle odbrojavanja cu polagati :). Elem, L tablice mi niko nije pominjao :). To bi bilo nesto preliminarno za sada od mene...

Link to comment
Share on other sites

Tako je.. Tablicu uzimas na minimum 5 ili 6 dana (ne mogu tacno da se setim) i mozes da je drzis u dzepu sto se njih tice, bitno je da ti njima ostavis kintu.. A na polaganju, ako znas - znas.. U sustini, treba vam samo ovlascenje nekog ko vozi tormo, jbg :) i njegovo dobrovoljno davanje motora za polaganje.. Ja sam na zalost morao prvo da ga kupim :)

Link to comment
Share on other sites

Preneo sam ono sto mi je posrednik rekao na brzinu. Najbitnije je da imam(o) foru do marta - aprila, jer sada ne znam gde sam. Sto se tice 40, receno mi je toliko (evetnualno 20, a da ja nisam cuo dobro), a iz konteksta mislim da se razume da nemam vremena i da NECU voziti, samo odem i polozim :). Motor na svoje ime NEMAM, ali imam cak 6 komada koji kao da su u mom vlasnistvu (jedan ce i biti). Tako da za polaganje imam spravu, a nece mi biti frka da vozim i neki iz auto skole.

Kao sto rece Parezan, bitno je da uplatis kes, odes na polaganje i ako znas, znas :)

Zato Djuri treba motor na njegovo ime.

Djura zapravo trazi nekog ko ima motor i ko mu moze dati ovlascenje za "L" tablice, a ne mora imati motor na svoje ime.

Elem, na ovom linku je objasnjeno sta je i kako potrebno:

http://www.bjbikers.com/index.php?option=com_content&task=view&id=360&Itemid=51&limit=1&limitstart=0

i pored toga se dodaje i ovo, na sta bi Dj trebao da obrati paznju kada bude uzimao ovlascenje:

Samo bih dodao jos nesto.L tablicu ne mozete dobiti ako motor nije na tablicama grada u kome zivite tj polazete.Ako ste skoro kupili motor u drugom gradu,imete kupoprodajni ugovor i imate ovlascenje overeno u opstini da je motor vas ali niste jos menjali tablice (zato sto registracija jos vazi) NE mozete uzeti L tablicu

Nemam sada vremena, pozabavicu se vise tom problematikom kada dodje vreme, kao sto rekoh bitno je da imamo jos fore zbog zakona. I ja sam trebao jos letos to da sredim, ali nisam...

Link to comment
Share on other sites

Ja sam ove godine polozio za A i kupio skuter. Nazalost za autora teme, jos nije na 'mene' pa nisam u mogucnosti da dam ovlascenje. :) U svakom slucaju , platis auto skoli 1000 din za ovlascenje i to ti je to... Ne bih se ja oko toga cimao, to je samo parce papira za vadjenje L tablice. Iako su skole prebukirane, to im je bar lako - da ti uzmu 1000din.

Prica je po starom jednostavna ( ne znam tacno kako je po novom). Oko 7000 din za L tablice sa kojima se ti 'samoobucavas' 15 dana i moras da je vratis tacno nakon tog perioda da bi ti oni izdali potvrdu da si se 'obucio'. Da bi dobio L tablice, moras da doneses ovlascenje za motor (>50cc ali ne mora da ima menjac, znaci moze skuter), takodje moras da platis lekarski (oko 2500 din bese). Casove NE MORAS da uzimas. Dovoljno je da izadjes na ispit ako mislis da si spreman. Polaganje teorijsko/prakticno zbirno bese 4500 u autoskoli u kojoj sam ja polagao. Premda casovi nisu obavezni, savetujem da se platis bar 2-3 casa da bi ispitao instruktora oko caka na koje treba obratiti paznju. Naime, bitno je da se uradi osmica, ne mora striktna forma ali bitno je da ne 'letis'. Par njih koji nisu uzimali casove nisu npr znali za caku na pravcu. Naime, postoje tri linije. Dve su pune a izmedju njih je isprekidana. Na pravcu treba da ides izmedju isprekidane i desne pune. Pojedinci su isli direktno po isprekidanoj. Ja sam se 'obucavao' na skolskoj Vespi koja je ekvivalent yugu za B kategoriju. Motor na kome polazes - ne mora da bude isti na kome si se obucavao. Mislim da ne moras ni da imas ovlascenje ali MORA da ima brzine (mada sam cuo za svakakve kombinacije u Staroj Pazovi).

Napominjem da su cene po secanju od juna ove godine, a verovatno su skocile zbog navale, to sam cuo od par drugara.

Kako je po novom to nemam pojma ali verujem da se vecina toga moze procitati na bjbikers forum-u.

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima za savete :)

Imao sam kombinaciju, ali decko nije iz BG, ja nisam znao da ovako ne moze, tako da FALA KABE na vreme si mi rekao! ;)

Ako ima fore do marta onda je to sasvim kul, sacekacu da "dodjem na red" kod ortaka pa cu da vadim L 8-)

Odoh na BJB da malo obnovim gradivo ....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Aktivirao sam polaganje za A kategoriju. Od periferalija koje bih mogao da iznesem je to da sam izvadio lekarsko uverenje, cena - 1700 dinara. Casovi teku - za dvadesetak dana sticem pravo na polaganje. Ne znam koja je cena polaganja jer radim kompenzaciju. Obavestavacu nadalje kako ce se odvijati taj sudbonosni cin za moju vozacku dozvolu :).

Splitovao sam i otovorio novu temu u kojoj se mozemo konsultovati oko kupovine motocikla:

viewtopic.php?f=274&t=30881

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Da napisem koji red vezano za polaganje ispita za A kategoriju.

Koliko sam ja skapirao postoje dve varijante za obuku, prva je da se podignu L tablice kao sto je o tome vec govoreno i sto je u Bg cesca praksa, a druga je da se obuka izvede na motociklu auto skole (moj slucaj). Kao sto ste vec upoznati, nisam imao nikakvu obuku. Trebao sam da polazem jos 14tog ovog meseca, ali zbog magacionera koji je bio na godisnjem odmoru doticna gospoda iz SUPa nije mogla da obezbedi testove za polaganje pa je odlozeno dve nedelje kasnije. Naravno to me nije iznenadilo kao i brdo stvari u godini koja je iza mene – Srbija. Posle svih upisanih casova koje sam „odvozioâ€, otisao sam dan pre polaganja u auto skolu, isterali su mi iz garaze legendarni Tomos T 14.

dsc00015gv.jpg

Nazalost bio je dosta „rastimovanâ€, pocevsi od ler gasa koji nije drzao (morao je da se odrzava motor na gasu da se ne ugasi), nozne kocnice koja je hvatala nisko i nije se vracala u pocetni polozaj, preko menjaca koji je SVE samo ne menjac :D.

Dobijam info sta i kako ide na poligonu, treniram 1h uz velike napore zbog ler gasa koji me je udavio. Tokom zivota sam se puno bakcao sa takvim motociklima te mi nije bilo ni to strano, ali najobjektivnije mislim da bi neko ko je samo vozio skuter ili neki motor novije generacije neko kratko vreme oznojio 3 majce sa onom spravom. Sutradan odlazim, odvaljujem testove za 3min, i dok ostali rade peglam masinu jos koji krug. Ler gas nastelovan, ide kao zmaj, ne doziram ga na kvacilu na „osmici†kao prethodni dan vec lagano „pisem†uz gas samo. Posle toga pocinje polaganje. Prosao testove bez greske, osmicu i zaustavnu bez problema, kao i gradsku kasnije...

Od korisnih informacija koje su meni bile dragocene imam ovo:

Testove mozete spremiti na ovom linku:

http://www.bjbikers.com/index.php?optio ... opic=209.0

To bi bilo okvirno, ako sam nesto zaboravio dopunicu.

Link to comment
Share on other sites

hehe, alal ti cufte.

Da sam znao da si u proceduri za A kategoriju mogao sam da ti pozajmim skuter dok sam prolazio pored Predejana :) . Sledeci prolazak ce ipak biti na 4 tocka ali pokvasicemo polaganje u svakom slucaju samo da me Grci ne ispale sa ovim strajkovima.

Link to comment
Share on other sites

hehe, alal ti cufte.

Da sam znao da si u proceduri za A kategoriju mogao sam da ti pozajmim skuter dok sam prolazio pored Predejana :) . Sledeci prolazak ce ipak biti na 4 tocka ali pokvasicemo polaganje u svakom slucaju samo da me Grci ne ispale sa ovim strajkovima.

Iju :D. Nisi valjda skuterom isao do Grcke prvi put?. Nadam se da ce sve biti ok...

:valjanje:valjanje matori najludji si :vristanje:vristanje pa gde nadje cetrnae'sticu AHAAHAHaha

Mogu samo da te zamislim od 2m visine na njemu :D:D

Hihihihi, nisam je trazio, sami mi je uvalise :D. Trebao si da vidis kako je to izgledalo. Dok sam vozio motor, sam sam sebi bio smesan iako se nisam video. Mislim da kada sam stavio kacigu bilo je 10x smesnije :D. Pustio kosu, raspleo brkove, instruktori stali i gledaju u cudu. Dolazim ja posle voznje, a jedan meni: "Baci kosku BAJKERU :D, ovde je polagalo milion ljudi, ali nijedan nije licio na PRAVOG bajkera :D hihih" . Zamisli jos da sam "obukao" superherojke :D

Link to comment
Share on other sites

@Kabe

Jes, aj hev bin drajving a skuter.

Sto se tice tih malih motorica, secam se da sam citao neku pricicu o liku koji je celu ameriku prevozao sa motoricem slicnim ovom :) .

Svaka cast :)

Ljudi, jel zna neko koja skola ima motor za obuku, jos da je negde na cukarici, iha!

Iskreno ja sam na cukarici vec 7+ godina i nikada nisam naleteo na neki motor koji sluzi za obuku (a zapazam te stvari), cak ni u gradu koliko se secam. Na poligonu u Kosutnjaku uvek "treniraju" osmicu ljudi sa svojim motociklima. Postavi pitanje na BJB, u temi koju sam postovao par postova iznad, te ce ti reci ljudi ako postoji uopste takva opcija.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...