Sign in to follow this  
Followers 0
gruja

Jazz 2007 Silver Storm

55 posts in this topic

Zarad mirne glave vlasnika treba reći da mnogi nemaju pojma da treba štelovati ventile, a imaju na satu preko 100k ili više km .

Ja treba uskoro da radim kontrolu (nakon 20k pređenih sa gasom) i nemam nameru da kontaktiram deltu jer je isti posao kod pileta ili mugena značajno jeftiniji a nema šanse (bar koliko ja znam) da će uraditi lošije.

Što se tiče dihtunga poklopca ventila, naruči ga u Delti ako hoćeš original (i ja bi) pa idi kod nekog na štelovanje. Takođe, ako je gumeni dihtung ( :mrgreen: ) verovatno nema potrebe da se menja jer ga ni ja nisam menjao na prvoj kontroli koju sam uradio na oko 40k km.

Pročešljao sam malo po stranim forumima na temu ventila i kažu da su simptomi nestabilan ler, lošiji rad i na nižim i na višim obrtajima, veća potrošnja, "prljaviji" izduvni gasovi... Za sad nemam ništa od tih simptoma. Inače izgleda da je na zapadu još veća hajdučija nego ovde. Dešava se da im naplate štelovanje ventila, a da se po prljavštini i šrafovima vidi da ništa nisu pipnuli, a cene rada su još osetno veće nego kod nas.

Druze, nemoj praviti nauku od stelovanja ventila i zamene dihtunga dekle, gledaj na to kao na stavku zamene filtera i ulja, dakle nista komplikovano. Kod mene na autu koji je 98 godiste je i dalje originalni dihtung, a ventile stelujem na 20.000. Ako za pare koje si pomenuo (120-130e) dobijes u Delti zamenu dihtunga, stelovanje ventila i ciscenje EGR ventila, onda i ok. Sve drugacije od toga je vec skupo. No, ako tebe u Delti najmanje boli glava i lokacijski ti odgovara, onda je to vec druga prica :)

Ja sam promenio svecice na 52000km. Nisu bile lose ali taman za menjanje tako mi je majstor rekao. Inace ventile nisam stelovao, razmisljao sam da ih stelujem i uradicu to samo kada dodjem sa odmora. Inace nisam radio u ovlascenom servisu. Svecice sam kupio kod Zivka-trion. Sijalice su i meni crkle na nekih 48000km i zamenio obe kao i zadnja sijalica na tablici ali to nisam uspeo da skinem, negde sam gledao kako se skida ali nisam uspeo da je zamenim.